Vyrábíme morse kužel pro upínání nástrojů
s set=UTF-8″>
Kdyby vám dal někdo za úkol promyslet, jak byste upínali vrták, aby vrtání otvorů bylo co nejpřesnější a aby vrták byl upnutý na co největší ploše, jak byste postupovali? Lidé, kteří se nezabývají strojírenstvím, by mohli sáhnout po systému běžných ručních vrtaček, kde se vyskytuje upínací sklíčidlo, které upíná vrtáky s válcovým dříkem pouze v několika bodech, a tím by asi skončili, jenže tento způsob upnutí nástroje je velmi nepřesný. Existuje lepší řešení v podobě tzv. morse kuželu. Jestliže je vrták zakončen kuželovitou částí, ta pak zapadne do svého protikusu rovněž kuželovitého tvaru o stejném úhlu, a nástroj je zde pevně sevřen ze všech stran. Přesnost vrtání s vrtákem v morse kuželu je nesrovnatelně vyšší.
Toto řešení upnutí nástroje ovšem vyžaduje vyrobit upínací část s požadovanou přesností, což také obnáší proces měření úhlu kuželu. A zde se dostáváme na tenký led, jestliže chceme přesně změřit úhel u trojrozměrného předmětu, nikoli jen na dvojrozměrném papírovém výkresu. Měření úhlů kuželů je přímou metodou v podstatě nemožné, nikdy byste nedokázali provést měření dostatečně přesně, musí se na to jít jinak, a sice pomocí nepřímého měřidla a výpočtem skrze sinus úhlu u sinusového pravítka.
Sinusoví pravítko je vlastně jediná spolehlivá metoda měření úhlů u trojrozměrných předmětů. Sestává ze dvou válečků, pravítka a podkládacích měrek. Nepřímá metoda s výpočtem sinu úhlu alfa je sice poněkud zdlouhavější a náročnější na pochopení principu i na samotný výpočet, ale jakmile odhalíte způsob měření a jeho výhody, zjistíte, že jde o spolehlivou metodu, zvláště pak u velmi přesných výrobků s potřebnou jakostí povrchu, kam patří právě i zmiňované upínací morse kužely. Měření se sinusovým pravítkem je známo již desítky let, není to „nic nového pod Sluncem“ a s touto pomůckou se již seznamují studenti středních průmyslových škol.